Ana sayfa » Genel » 18 Bin Kayıp Gelecek
Köşe Yazıları Manşet

18 Bin Kayıp Gelecek

Sürekli gündeme gelmesine rağmen yeterince dikkate alınmayan ya da göz ardı edilen 18 bin hayattan bahsetmek istiyorum.

 

“Lost in Europe” adlı sivil toplum kuruluşunun verilerine göre anne babası ya da yanında herhangi bir yetişkin olmadan Avrupa’ya gelen 18 bin 292 sığınmacı çocuk hâlâ kayıp. Bu çocukların akıbeti ne? Hayatları teker teker bir hiç uğruna yok olan bu çocukların, ne durumda olduğunun hesabını neden kimse vermiyor, veremiyor? Sorulacak çok soru, alınması gereken çok cevap var. Fakat sanıyorum ki Avrupa ortada bu soruları cevaplama gereksinimi duyacak kadar bir problem görmüyor.

2018-2020 yılları arasını içeren rapor, devlet koruması altındaki çocukları kapsıyor. Kayıp çocukların büyük kısmı Fas, Cezayir ve Eritre uyruklu.

Üstelik istatistiklerin gelişigüzel tutulduğuna ilişkin duyumlar, sayının çok daha fazla olabileceği hakkında endişe yaratıyor.

Sığınmanın temel amacı daha iyi şartlar altında yaşam sürdürebilmek olmasına karşın, bu çocuklar sığındıkları bölgelerde çeşitli sebeplerle uzaklaştırdıkları vatanlarından daha kötü şartlarda yaşama tutunmaya çalışıyorlar. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmanın gerçekçi ve acıklı bir örneği…

 

Ne Oluyor ?

Europol, çocuk sığınmacıların bir kısmının çetelerin eline geçtiği ve cinsel istismara maruz kaldığını açıklamıştı. Bunlar madalyonun görünen yüzü. Net sayıları elde edilmeyen binlerce hatta belki de on binlerce çocuk sığınmacı, fiziksel  ruhsal şiddete maruz kalıyor, organ ve fuhuş çetelerinin eline düşüp suistimal ediliyor

Televizyonlarda bu haberleri görüyoruz, işitiyoruz. Hepimiz tehlikenin ve gerçeğin farkında olmamıza rağmen, kaybolan binlerce hayat arasında, yaşamlarımızı olduğu gibi sürdürüyoruz.

Ne Yapmalı ?

 

Başta bu düzensiz düzenin olumsuz sonuçlarına kurban gidenlerin, gerçek anlamda sığınma ihtiyacı olan, seçme şansı olmayan masum ruhlar olduğu hatırlanmalı ve unutulmamalıdır.

Devletler bu çocuklar için daha fazla çalışma yapmalı ve bütçe ayırmalı, kesin ve kalıcı çözümler için, sığınmacılığa neden olan sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Fakat sığınmacıları her yönüyle ” problem ” olarak gören toplumlarda, kalıcı ve olumlu sonuçlara varılabileceği umudu maalesef gözükmüyor …

Sağlıkla kalın.