Ana sayfa » SAĞLIK » 5 ülkeye yasak getirdik
MANŞET SAĞLIK

5 ülkeye yasak getirdik

5 ülkeye kısıtlama
5 ülkeye kısıtlama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güney Afrika’da tespit edildiğini belirtti. Omikron adı verilen varyant nedeniyle Türkiye’nin de 5 ülkeye seyahat kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 27 Kasım itibariyle 5 ülkeden Türkiye’ye seyahate izin verilmeyeceğini duyurdu.

Bakan Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den Türkiye’ye  tüm girişler kapandı. Tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarından 27 Kasım Cumartesi itibariyle seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Hatırlanacağı gibi, Avrupa Birliği de, bu 5 ülkeye  yasak getirmişti. Bunlara ek olarak Eswatini ve Lesotho’ya da uçuş yasağı uygulama kararı da almıştı.

TEDBİR: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm girişler kapandı. Kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir.

Yeni varyantın ismi belli oldu

B.1.1.529 varyantı, “süper varyant” olarak nitelendiriliyor ve 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor.  Bundan dolayı Şimdilik düşük görülme sıklığına sahip bu varyanta karşı mevcut aşıların etkili olup olmadığına ilişkin araştırmalar sürüyor. BioNTech, yeni varyant üzerinde araştırmalara başlandığını açıkladı. Ayrıca mevcut aşıda yeni bir ayarlama gerekip gerekmediğine ilişkin 2 hafta içinde laboratuvar verisi bekleniyor.

OMICRON NEDİR?

Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron, yeni varyantın ismi oldu.  Daha önce Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin imajlarını olumsuz etkilediği gerekçesiyle koronavirüs varyantlarına yeni adlar verileceğini açıklamıştı. Artık varyantlar görüldükleri ülkelerin adıyla değil Yunan alfabesindeki “Alfa, Beta, Gamma, Delta…” gibi harflerle anılıyor.

Add Comment

Click here to post a comment