Ana sayfa » MANŞET » Aşı zorunluluğuna yargı freni!
GÜNDEM MANŞET SAĞLIK

Aşı zorunluluğuna yargı freni!

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Joe Biden’ın büyük işletmeler için getirdiği COVID aşısı zorunluluğunu, çalışanları haftalık teste tabi tutma ve iş yerinde maske takma mecburiyeti kararını durdurdu. Mahkeme, Biden yönetiminin yetkisini aştığına hükmetti.

ABD Yüksek Mahkemesi, kararı 3’e karşı 6 oyla aldı. Mahkemenin muhafazakar üyeleri Biden yönetiminin kararının durdurulmasından, liberal üyeleri ise kararın uygulanmasından yana oy kullandı.

BBC News’in aktardığına göre hatırlanacağı gibi, Kasım ayında açıklanan karar, 100’den fazla çalışanı olan tüm iş yerlerini kapsıyordu ve 4 Ocak’ta uygulanmaya başlanmıştı. Yaklaşık 84 milyon kişiyi etkileyecek karar aynı zamanda, Biden yönetiminin pandemiyle mücadele stratejisinin çok önemli bir ayağıydı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçen hafta yaptığı açıklamada, koronavirüsün Omicron varyantının ülkede hızla yayıldığına dikkati çekerek, kararı sonuna kadar savunacaklarını söylemişti.

ABD Başkan Joe Biden, mahkemenin, birçok kişinin hayatını kurtaracak sağduyulu bir politikayı reddetmesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Biden’ın selefi Donald Trump mahkemeyi kararı nedeniyle övdü. Mahkemenin, Biden yönetimi karşısında geri adım atmamasından dolayı gurur duyduklarını belirten Trump, “Zorunlu aşı uygulaması ekonomiyi yerle bir edecekti” dedi.

Add Comment

Click here to post a comment