Ana sayfa » GÜNDEM » Bahar alerjilerine dikkat !
GÜNDEM MANŞET SAĞLIK

Bahar alerjilerine dikkat !

Baharın gelişi ile birlikte kendini göstermeye başlayan alerjiler, bu konuda oldukça  hassas olan bireylerin yaşam kalitesini etkiliyor.

Türkiye’de her 3-4 kişiden birinde görülen bahar alerjilerinin en büyük nedeni ise, doğanın canlanmaya başladığı dönemde rüzgârın da etkisiyle atmosfere yayılan polenler oluyor.

Polen kaynaklı bahar alerjilerinde, solunum yollarında şikayetler oluşabileceğini vurgulayan Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu, “Polenlerden kaçınma, ilaç ve alerjene özgü aşı tedavileriyle bahar alerjilerinden korunmak mümkün” dedi.

Polenlerin yoğun olduğu saatlerde pencerelerin kapalı tutulması, dış ortamda bulunulmaması ve açık hava aktivitelerinden kaçınılması gerekliliğine vurgu yapan Prof. Dr. Mısırlıoğlu, pandemi ile hayatımıza giren yüz maskeleri sayesinde semptomlarda azalma görülse de ilaç tedavileri ve seçilmiş hastalarda alerjenle aşı tedavisinin önemli olduğunu kaydetti.

Belirtilerin genellikle belirli zaman dilimlerinde tekrarlaması halinde bahar alerjilerinin neden olduğu bazı hastalıklarla karıştırılabileceğini ifade eden Mısırlıoğlu, “Semptomları kontrol etmek için; ağızdan, burun içine ve göze uygulanan ilaçlar alınabileceği gibi hastaların şikâyet derecelerine göre ilaç tedavisi düzenlenmeli. İlaçların hekimin önerdiği şekilde düzenli kullanımı tedavi yanıtı açısından önemli” uyarısında bulundu.

Add Comment

Click here to post a comment