Ana sayfa » Bilim Teknoloji » Bitcoin’i icat ettiğini söyleyen adam tutuklandı
Bilim Teknoloji Manşet

Bitcoin’i icat ettiğini söyleyen adam tutuklandı

Bitcoin, bilindiği gibi kimliği bilinmeyen Satoshi Nakatoma tarafından kurulmuştu. Almanya’da yaşayan girişimci Jorg Molt bu kişinin kendi olduğunu ve “Satoshi Okulu”nu başlattığını iddia etti. Dolandırıcı olduğu anlaşılan Molt, Güney Amerika’ya kaçmaya çalışırken Frankfurt Havalimanı’nda kolluk kuvvetler tarafından tutuklandı.

50 kişiyi dolandırdığı iddia ediliyor

Tutuklandıktan sonra 48 yaşındaki Molt’un evinde aramalar yapıldı ve dolandırıcı olduğuna dair kanıtlar ele geçirildi. Sahte Satoshi’nin “Bitcoin Pension” projesi adı altında 50 kişiyi 2.14 milyon dolar değerinde dolandırdığı gelen iddialar arasında. Aynı zamanda DJ olan Molt’un sosyal medyayı kullanarak insanları cezbettiği ve dolandırdığı ifade ediliyor.

Molt’un “Bitcoin Pension” planı, yatırımların yüzde 60 ile madencilik donanımı satın almak ve İsveç’te bulunan bir tesisle sürekli gelir elde etmekti. 2020 yılında birçok insan “Bitcoin Pension”u dolandırıcılıkla suçladı ve projenin kapanmasına yol açtı. Daha sonra soruşturmada Molt’un hiçbir zaman madenciliğe yatırım yapmak gibi bir planı olmadığı ortaya çıktı.

Dolandırıcılıkla suçlanan Molt, 1 Temmuz’da Meksika’ya kaçmaya çalışırken yakalandı. Güvenlik güçleri, Molt’un bir arkadaşı olan 54 yaşındaki bir kadına da soruşturma açtı.

Molt’un Satoshi olduğu iddiası birçok kişi tarafından yalanlandı. 48 yaşındaki sahte Satoshi’nin eski karısı paylaştığı bir videoda, Molt’un Bitcoin’in icat edildiği 2008 yılında bilgisayarı bile olmadığını ifade etti.