Ana sayfa » GENEL » BURSA’ DAKİ İLK VEGAN KAFE
GENEL MANŞET

BURSA’ DAKİ İLK VEGAN KAFE

Bursa’nın, hiçbir hayvansal ürün barındırmayan ve bu konuda ilk adımı atmış  “Vegan Kantin” tamamen bitkisel ürünlerle hizmet veriyor ve  misafirlerine sağlıklı ve sıcak bir kapı aralıyor.

İşletmenin sahibi Selin KALE’nin veganlığı daha çok kişiye duyurma ve insanları veganlık hakkında bilinçlendirme düşüncesiyle açılan kantin 5 Aralık 2018 tarihinden bu yana hizmet veriyor.
Veganlığın bir yaşam biçimi olduğunu ifade eden KALE ; hayvanların tümünün eşit doğma ve yaşama gibi temel haklara sahip olduğunu, doğal olmayan yöntemlerle hayvanların çoğaltılması ve ürünlerinden faydalanılmasını hayvanlara karşı yapılan büyük bir haksızlık olarak görüyor.
Bir yurt dışı gezisinde gördüğü vegan kafeden ilham alarak işletmeyi açan KALE ” 7 yıllık bir vejetaryenlik geçmişim oldu 5 yıldır da veganım, vejetaryen olduğum sıralar veganlık hakkında pek bilgim yoktu, bilseydim daha önce vegan olurdum. İnsanların bu konuda daha fazla bilinçlenmesi gerekiyor. Sosyal medyada daha fazla paylaşım yaparak farkındalığı arttırmalıyız.”

 

Hayvan hapishaneleri

İnsanlar reklamcılık sektöründe lanse edilen ” Mutlu İneklerin” aksine mezbahalarda yaşananları görmeli. Bunun yanında her insanın  bir iç denetim yapması gerekiyor, genelde insanlarda  yeme düzeninin bozulacağı veya daha maliyetli olacağı endişesi oluyor. Ben evde ve iş yerinde her şeyin vegan olmasına dikkat eden biri olarak çok hesaplı olduğunu hatta bunun yanı sıra sağlığımda da olumlu etkiler gösterdiğini gözlemledim. Vegan olmak beni iyi bir insan yaptı. ifadelerine yer verdi.

  • “Şuan da içinde bulunduğumuz pandemiye neden olan Covid-19 salgını gibi tarihte görülen birçok salgın hastalığın sebebi hayvanların doğrudan veya dolaylı yoldan kullanılmasıdır.”
  • ” Doğal yaşam alanlarından mahrum bırakılan, hayvanat bahçeleri, sirkler ve hayvanları köleleştirildiği bu yerlerin tümü hayvan hapishaneleridir.”

 

Vegan köfte dürüm yok satıyor…

 

İçeriğinde hiçbir hayvansal ürün bulunmayan menüde en çok talep gören yiyeceğin köfte dürüm olmasıyla beraber menünün fiyat aralığı 10-20 tl arasında değişiyor. KALE bunun nedeninin her bütçeye uygun olmasını istediğini belirtiyor.  Genellikle Üniversite öğrencilerinin sıkça geldiği kantinde “Veganizm” bilincinin gittikçe arttığını ve önümüzdeki 5-10 yıl içinde farkındalığın daha yüksek bir ivme kazanacağını düşünüyor.

Her insan hayvanları sevmek zorunda değil fakat onların dünyadaki yaşantısının doğal düzenine saygı göstermeli ve buna müdahale etmemeli sözleriyle konuşmasını sonlandıran KALE “Gelecek Vegan Olmalı” mesajını verdi.