Ana sayfa » SAĞLIK » Düşünceleri kelimelere döken beyin implantı
SAĞLIK

Düşünceleri kelimelere döken beyin implantı

San Francisco Üniversitesi’nden bilim insanlarının uzun yıllardır yaptığı bir çalışma düşünceleri kelimelere dönüştürmeyi başardı.

10 yılı aşkın süredir düşünceleri kelimelere dökmeye yarayan bir beyin implantı üzerinde çalışan bilim insanlarının çalışmaları sonuç verdi ve tarihte ilk kez, felçli bir hasta bu implant sayesinde insanlarla iletişime geçmeyi başarabildi.

GERÇEĞE EN YAKIN İLETİŞİM TECRÜBESİ

San Francisco Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği bu beyin implantı, felçli hastaların konuşmasına yardımcı olmak için tasarlanan önceki arayüzlerden biraz farklı çalışıyor. Önceki cihazlarda hastanın bir imleç aracılığıyla kelimeleri bir ekrandan seçmesi gerekiyordu ancak bu beyin implantı, hastanın beyinde ağız ve çene gibi ses ile alakalı yerleri uyaran bölgelerdeki aktiviteleri izliyor. Araştırmanın yazarlarından Edward Chang, normal bir insanın dakikada 150-200 kelime kurabildiğini ve bu implant sayesinde hastaların, gerçeğe en yakın şekilde iletişim kurabileceklerini dile getiriyor.

FELÇLİ HASTALAR İÇİN BİR UMUT OLABİLİR

Felçli hastaların sevdikleriyle tekrar iletişim kurmasına olanak sağlayacak bu beyin implantı, şimdilik sadece bir kişi üzerinde denendi. Doktorlar, ameliyatla birlikte bu implantı 15 yıldır felçli bir hastanın beynine yerleştirdi ve daha sonra birkaç ay boyunca toplamda 50 farklı kelimenin beyinde yarattığı aktivite gözlemlendi.

İmplant sayesinde alınan sinyaller kısa bir süre içerisinde deşifre edildi ve hasta, su ister misiniz gibi sorulara hayır, susamıyorum gibi gayet net ve uzun sayılabilecek cevaplar vermeye başladı. Şimdilik bu implantın doğruluk oranı %75 ancak bilim insanları, bu implantın içerisinde “otomatik düzeltme” de dahil olmak üzere birçok geliştirme ekleyip felçli hastalara umut kaynağı olmak istiyor.

KAYNAK: WEBTEKNO, HABER7