Ana sayfa » GENEL » Erdoğan’dan İzmir’de ‘faiz mesajı’
GENEL MANŞET

Erdoğan’dan İzmir’de ‘faiz mesajı’

Faiz mesajı verdi
Faiz mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de yapımı tamamlanan 96 tesisin toplu açılış töreninde konuştu. Faiz mesajı veren Erdoğan, “Bu faizler düşecek, düşecek. Biz yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de yapımı tamamlanan 96 tesisin toplu açılış törenine katıldı.

Afetlerin önüne geçemeyiz ama devlet olarak vatandaşlarımızın mağduriyetini ortadan kaldırma iradesine ve imkanına sahip olduklarını söyleyen Erdoğan, “Vatandaşlarımıza da riskli binaları dönüşüme sokma çağrısı yapıyoruz. İnşallah bugün Alsancak’taki 14 bin kişilik tribüne sahip stadımızı bugün açıyoruz. Adını Alsancak Mustafa Denizli stadı olarak belirlediğimiz stat hayırlı olsun. Cumhuriyetimizin bu güzel şehri için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız” dedi.

Riskli binalar için dönüşüm çağrısı

Erdoğan, “Ülkemiz dünyanın en hızlı en etkin afet müdahale sistemine sahiptir. İzmir’de depremzedelerin yaralarını sarmak için çalıştık. Kimseyi açıkta korunaksız, sahipsiz bırakmadık. Depremlerin çok büyük bir kısmı fay hatlarının üzerinde gerçekleşiyor. riskli binaları dönüşüme tabi tutuyoruz” dedi.

Faiz mesajı

“Biz yatırım, istihdam, üretim ve bunların altyapısını 19 yıldır inşa ediyoruz. Dün faizleri 7500’lere çıkartanların bugün kanunla faizleri yüzde 1’e indirin, kim diyor bunu, bay Kemal. Kanun çıkarın faizleri yüzde 1’e indirin diyor. Ardından da diyorsun ki faizleri yükseltin, yemezler. Bu faizler düşecek, düşecek. Biz yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” diyen Erdoğan, “Hiçbir temeli olmayan döviz kuru hareketleri üzerinden milletimizi paniğe ve karamsarlığa sürükleyerek felaketten siyasi çıkar kurnazlığına yelteniyorlar. Bunlar daha Türkiye’nin nasıl bir güce sahip olduğunu bilmeyecek kadar şuursuzlar. Cehalet bilgi ile zaman içinde giderilebilir ama bunların kimi zaman ihanete varan gafletleri bakidir. Gelişmekte olan ülkeler üzerinde yıllarca oynanan faizleri artırarak ekonomiyi sıcak paraya boğup, sonra kurlar düşünce yüzde 40-50 karla çıkma oyununun önünü kapattık. Faiz, kur, enflasyon üzerinden ahkam kesenlerin, yarın havaya bakıp ıslık çalarak bambaşka mecralara yelken açacaklarından hiç kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

Add Comment

Click here to post a comment