Ana sayfa » SAĞLIK » Ergenlik döneminde dikkat edilmesi gerekenler
MANŞET SAĞLIK

Ergenlik döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Psikolojik Danışma Uzmanı ve Holistik Yaşam Koçu Kübra Demirbağ, ergenlik döneminde ailelerin, çocuklar ile doğru iletişim yollarını seçmelerinin, çocukların sağlam kişilik sahibi olmalarında önemli bir etken olduğunu söyledi.

Tıp dilinde ‘puberte’ veya ‘adolesans’ da denilen ergenlik döneminin çocukluktan yetişkinliğe geçiş olduğunu ve halk dilinde buluğ çağı da denildiğini kaydeden Psikolojik Danışma Uzmanı ve Holistik Yaşam Koçu Kübra Demirbağ, “Puberte döneminin, bilimsel çalışmalarda genelde kızlarda 9-13, erkeklerde ise 10-15 yaşlarında başladığı belirtilmiştir. Ergenlik çağı, 20’li yaşlara kadar uzayabilmektedir. Bu süre; kişiye göre, çevre koşullarına ve ebeveynlerin tutum ve davranışlarına göre de değişebilmektedir. Bu durum genelde aileleri endişelendiren bir dönemdir. Çünkü kimlik bunalımının yaşandığı çatışmalarla geçen bir dönemdir. Ergenin çevresindeki olayları değişik bakış açısıyla bakmaya başladığı dönemdir. Dolayısıyla mantığına uymayan her şeyle bir çatışma bir savaş halindedir. Ergenin bu dönemde duygusal yapısı tamamen değişir, bu sorunları bazen aşamaz ve çevresindekilerin yardımına ihtiyacı vardır. Bu dönemde en çok görülen sorun, depresyondur. Depresyona giren ergen, bu dönemde yalnız kalmayı tercih eder. Her şeye isyan eden bir yapıya bürünür. Kızlar, erkeklere göre daha çabuk ergenlik çağına girer ve erkeklere göre bu dönemden daha çabuk çıkarlar” dedi.

 

ERKEK ÇOCUKLARDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Erkek çocukların bu dönemde iskelet ve kas sisteminin geliştiğini de kaydeden Kübra Demirbağ, “El ve ayaklar büyür, kollar ve bacaklar uzar, omuzlar genişler, vücudun kas dokusu artar, organlarda büyüme görülür ve kıllanma başlar. Ses kalınlaşır, halk arasında âdemelması denilen larinks tümseği büyür, sakal ve bıyık çıkar. Özellikle yüzde olmak üzere tüm vücutta sivilceler çıkabilir. İştah artışı olur. Kız çocuklarında da göğüs gelişimi, kıllanma, ses incelmesi, adet kanamasının başlaması, cilt altı yağ dokusu artması, kalçalarda genişleme, bel bölgesinde incelme ve boy uzaması görülür. Boy uzaması erkeklere göre daha az olur. Erkeklerde olduğu gibi kızlarda da bu dönemde sivilceler görülebilir ve iştah artışı da olur” diye konuştu.

PSİKOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER

Bu dönemde ergenlerde kimlik bunalımı başlayabildiğini de kaydeden Demirbağ, “Kendini keşfedip ebeveyn otoritesini test etme ve inkar etme dönemine girebilirler. Anne ve babayla çatışmaya girer, onların mevcut durumlarını eleştirir ve onların yerine başka yetişkinleri örnek alabilirler. Anne ve babaların onlara vermeye çalıştığı öğütler, öneriler ve ikazlar onları bu dönemde rahatsız edebilir. Zaman zaman huysuz ve çocuksu hallere dönme, zaman zaman yetişkin gibi davranmaya çalışabilirler. Bu dönemde arkadaş çevresi daha çok önem kazanır, arkadaş aktivitelerini aile aktivitelerine tercih ederler. Giyim tarzı değişiklikleri görülür.

Aslında bu dönem, kimlik bilincinin oluştuğu bir olgunlaşma dönemidir. Duygusal olarak farklı davranışlar gösterebilirler. Bir gün çok neşeliyken başka bir gün içine kapanık ve endişeli bir durumda olabilirler. Daha özgür olmak isterler. Anne ve babanın uyarılarından rahatsız olurlar. Vücutlarına olan ilgileri artar. Erkek çocuklar kaslı ve üçgen bir vücuda sahip olmak ister, bu amaçla spor yapar, protein tozları gibi kas yapıcı bir takım destekleyici ürünler kullanmak isteyebilir. İleride çocuklarının olup olamayacağını bilmek isterler. Erkek ergenler bu konu için üroloji uzmanına, kız ergenler ise kadın doğum uzmanına gitme ihtiyacı hissederler” ifadelerini kullandı.

EBEVEYNLERE DÜŞEN GÖREVLER

Demirbağ, ebeveynlere düşen görevleri de şu sözlere anlattı: “Çocuğunuzla bu dönemde çatışmaya girmeyiniz, onu dinleyiniz ve anlamaya çalışınız. Ergen kendini toplumda kabul ettirmeye çalışır, arkadaş gruplarına girer. Onlara bu konuda yardımcı olunuz. Kendi özgüvenini kazanmasını sağlayacak şekilde davranınız. Ergenlik dönemi her bireyin yaşadığı geçici bir dönemdir. Sadece kendi çocuklarınızda böyle bir sorun olduğunu düşünmeyin. Unutmayın ki siz de o yaşlarda aynı dönemlerden geçtiniz. Çocuklarınızı bu dönemde yaptıkları ile yargılamayınız. Çocuğunuz sizinle çatışma halinde olsa bile sizin sevgi ve desteğinize ihtiyaç duyar. Onlara sevginizi ve desteğinizi esirgemeyiniz. Bu dönem hayatlarında sizin sevginize ve ilginize en çok ihtiyaç duydukları bir dönemdir. Bu dönemi rahat atlatmasını ve sağlam bir kişilik kazanmasını sağlayabilirsiniz.”

 

Add Comment

Click here to post a comment