Ana sayfa » SAĞLIK » Gözler ‘Maske’ açıklamasına çevrildi
MANŞET SAĞLIK

Gözler ‘Maske’ açıklamasına çevrildi

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, bu hafta yapılacak olan Bilim Kurulu Toplantısında vatandaşlara güzel haber verileceğini açıklaması akıllara maske takma zorunluluğu kaldırılacak mı sorusunu getirdi.

Kapalı alanlarda maske kullanımı, yerli aşı TURKOVAC gibi konuların konuşulacağı Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı, bu hafta yapılacak. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yapılacak olan toplantıda vatandaşa güzel haberler vereceklerini açıkladı.

TRT Haberin aktardığına göre İlhan açıklamasında, “Şu an geldiğimiz aşamada dünka rakama bakarsak 4 bin 425 yeni vaka, vefat sayımızda da 20’nin altını görmüş durumdayız. Tabi herşey böyle, vatandaşlarımız da dikkatli olmaya devam ederlerse, aşıları eksik olan vatandaşlarımız aşılarını tamamlarlarsa bu sürecin bu şekilde iyiye doğru yol alacağını söylemek mümkün Ramazan olayının sosyal etkinliklerinin görece daha kısıtlı olması nedeniyle sürece olumlu katkı yaptığına inanıyorum. Zira geçen sene de böyle olmuştu. Sayılar aşağı doğru gitmişti fakat bayramda bir araya gelmelerle birlikte vakalar artmıştı.” dedi.

“SALGIN HEM ÜLKEMİZDE HEM DÜNYADA DEVAM EDİYOR”

“Bayram sürecinde dikkatli bir şekilde geçirirsek özellikle havalar ısınıyor, Ramazan Bayramı’nda büyüklerimizi ziyaret ettiğimiz yerlerde havalandırmaya dikkat edip, kronik hasta olanların yanında kalabalık olarak bir arada olmamaya dikkat edersek yazın süreci daha da rahatlayarak atlatabileceğimizi düşünüyorum” diyen İlhan, “Şunu da söylemek lazım salgın hem ülkemizde hem de dünyada devam ediyor. Şu ana kadar 97 bin vatandaşımız hayatını kaybetti. İnşallah tabi bundan sonra böyle bir süreç görmeyeceğiz. Böyle vakalar görmeyeceğiz fakat dikkatli bir şekilde tedbirlere olabildiğince riayet ederek yola devam edersek, aşısı eksik olan vatandaşlarımız aşılarını olurlarsa, özellikle 65 yaş üzeri kronik hasta olan vatandaşlarımız aşılarını olmaya devam eder hatırlatma dozlarını olurlarsa inşallah çok yakın zamanda belki önümüzdeki hafta içerisinde bu rakamlar 2 binlerin altını görür. En önemlisi vefat sayımız 10’un altındaki rakamlara gelir. Rakamlar azaldıkça haliyle hepimiz öğrendik 15-20 gün sonra vefat rakamlarına da yansıyor. İnşallah yakın zamanda bu durum vefat sayılarına da yansıyacak inancındayım” ifadelerini kullandı.

“KAPALI ALANDA RAHATLAMALAR OLABİLİR”

Maske konusunda kapalı alanlarda da rahatlamalar olacağını dile getiren İlhan, ” Burada özellikle maske takmak isteyen vatandaşlar varsa bunu da haklı görmek gerekiyor.  Bundan sonraki aşamada kapalı alanlarda biraz daha rahatlamanın söz konusu olacağı fakat uçak, tren, otobüs gibi uzun süreli seyahatlerde maskenin takılacağı, hastane gibi ortamlarda maskenin takılacağı sürecin söz konusu olabileceğini düşünüyorum.

Önümüzdeki hafta okullar açılacak. Okullarda acaba daha dikkatli olunabilir mi nasıl önlemler olabilir bunlar da muhtemelen çalışmaların konusu olacaktır. Yerli aşımız TURKOVAC’a da vatandaşların ilgisi fazla. Aşının ne kadar ilerlediği ile ilgili bir bilgilendirme söz konusu olabilir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Add Comment

Click here to post a comment