Ana sayfa » KİTAP ÖNERİLERİ » Hala Gizemini Koruyan Bir Tablo : TEKVİN
KİTAP ÖNERİLERİ

Hala Gizemini Koruyan Bir Tablo : TEKVİN

TEKVİN-ARİF ERGİN

 

Sizleri, tarih tutkunlarının, İstanbul sevdalılarının elinden bırakamayacağı muhteşem bir macera romanıyla tanıştırmak istiyorum.

2018 yılında çıkan Tekvin (Yaradılış) benim maalesef geç tanıştığım bir roman oldu. Yazarın ilk ve tek kitabı olan Tekvin tam altı yıllık bir araştırma sonucu kaleme alınmış.

İstanbul’a sonradan taşındığını belirten yazar yedi göbek İstanbulluymuşçasına tarihi tüm yere ve olaylara hakim. Hatta o kadar ki İstanbul’un sadece görünen tarihini değil, yer altı tünellerini, sarnıçlarını, su yollarını kısaca yerin altındaki ve üstündeki tüm geçmişle bizleri tanıştırıyor.
Ve tabi ki asıl kahramanımız meşhur Türk ressamı Osman Hamdi Bey. Bu ülkenin sayılı değerlerinden olan Osman Hamdi Bey, ile ilgili o kadar az şey biliyormuşuz ki bu konuda kitap bizleri biraz da utandırıyor. Osman Hamdi Bey’in arkeolog ve müzeci olduğunu, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kurucusu olduğunu, Nemrut Dağı’ndaki kazılarda görev yaptığını bu kitaptan öğreniyoruz.

Kitap Osman Hamdi Bey’in kayıp tablosu Tekvin ve onun merkezinde gelişen olayları anlatıyor. Tabi işin içine İlluminati’den tutun da Mason localarına, Kabala inancından Galata Mevlevihanesi’ne kadar birçok unsur dahil olunca, aksiyon ve tarih sizi sarıp sarmalıyor.

Tekvin tablosunun peşine düşen Hakan, Melek ve Ahu hem tabloyu bulmaya çalışıyor, hem de tablonun içine gizlenmiş mesajı. Bulacakları mesaj hem tarihin, hem de Hakan’ın hayatının tüm seyrini değiştiriyor. Kitap birçok sembollerle dolu. Yazar bu semboller üzerine o kadar çok kafa yormuş ki bölüm başı harflerini doğru birleştirebilirseniz sizi muhteşem bir mesaj bekliyor. (Bu arada ben sembolleri doğru çözenlerdenim 🙂 )

Eğer tarih seviyorsanız, tarihin karanlık güçleri ilginizi çekiyorsa, biraz macera ile geçmişe yolculuk iyi gelir diyorsanız bu kitap tam sizlik, benden söylemesi.

Son olarak kitap Doğan Kitap’tan çıkmış ve 593 sayfa. Sakın uzun diye endişelenmeyin çok sürükleyici eminim bir çırpıda bitireceksiniz.

İyi okumalar, Sevgiler…

Yazar: Mübeccel A.