Ana sayfa » Köşe Yazıları » HOŞGELDİN İKARUS GÖRÜŞÜRÜZ İKARUS
Köşe Yazıları Manşet

HOŞGELDİN İKARUS GÖRÜŞÜRÜZ İKARUS

Yunan mitolojisinde yer alan İkarus karakteri hikayesiyle pek çok kişiyi etkilemiş, düşündürmüş ve ders çıkarmayı öğütlemiştir.

Atinalı mimar ve mucit Diadalus (Deadalus) ve oğlu İkarus, kral Minos’un emriyle bir kuleye kapatılır. Diadalus ve oğlu İkarus, Theseus’un Labyrinthos’ta (labirent) yolunu nasıl bulabileceğini Ariadne’ye anlatarak Minotaurus’un öldürülmesine yardım ettikleri için kral tarafından cezalandırılmak istenmiştir. Diadalus kendisi ve oğlu için bu kulenin penceresinden kaçmaya yarayacak balmumu ve kuleye ziyaretlerine gelen kuşların tüyleriyle bir çift kanat yapar. Babası, İkarus’u uçarken zevkten kaçınması gerektiği ve uçmanın coşkusuyla güneşe yaklaşmaması aynı zamanda denize yakın uçup kanatlarının nemlenmesini engellemesi hakkında uyarır. İkarus babasını dinlemez ve güneşe fazla yaklaşınca balmumu erir ve Ege Denizi’ne düşerek hayatını kaybeder.

İkarus’un hikayesi hayatta aldığımız kararları sorgulatır. İradenin ve alınan kararların duygu-mantık süzgecinden geçirilmesi gerektiğine değinir.Birçok insana ders veren bu mit sanatçılara da ilham vermiştir.

Flaman ressam Pieter BRUEGHEL’e atfedilen “İkarus’un Düşüşü Sırasında Bir Manzara” adlı tablo tuval üzerine yağlı boya ile 1558’de çizilmiştir.Tablo Brüksel’deki Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

 

Tabloda İkarus’un düştüğü an yaşanırken bir çoban işini yapmakta,gemiler sefere çıkmakta, hayat tüm sıradanlığıyla devam etmektedir. Tablo bize yaptığımız hataların aslında bizim düşündüğümüz kadar umursanmadığını hatırlatır. Alınan karar ya da hatalar sadece bizim için önemlidir. Hayat her şekilde akıp gitmeye devam eder.