Ana sayfa » ÖNERİLER » İKİ DEVRİN HİKAYESİ – GÖR BENİ
Manşet ÖNERİLER

İKİ DEVRİN HİKAYESİ – GÖR BENİ

  • ” Bilmeyenlerin arasında bilen olmak en büyük lanetti. Dinlemeyenlerin arasında duyan olmak ise felaketti. “
  • “Ait olmadığını bildiği hiçbir ortamın fikri umurunda olmayacaktı ! Köpekbalıkları tarafından yargılanan bir kurt o yargıyı umursar mıydı ? “
  • ” En büyük devrim her şeye rağmen yaşamaktı. Gülmek ise her karanlığa şafaktı.”
  • ” Bulaştıracak fazla sevgisi olanlar karşıdakinin korkaklığını umursamazlardı.”
  • ” İnsanın kavgası kiminle olursa olsun, derdi kendiyle değil miydi ? “
  • ” Kimsin sen ? Kim olmaya karar verdin ? Kendini seçtin mi ? Yoksa başkalarının seçimlerinden mi etkilendin ? Unutma, sen sadece olmaya karar verdiğin kişisin.”

Merhaba Sevgili Kitapseverler,

Bu haftaki kitabımız  “Fi”, “Çi”, “Pi” üçlemesi ile tanıdığımız yazar Azra KOHEN’e ait. Bir röportajında ” Dünya’yı değiştirmek için yazdım.” diyen yazarımızın son kitabı Gör Beni ile karşınızdayım.

Gör Beni Cumhuriyet’in ilk yıllarında geçen merkezinde aşk ve tarihin olduğu etkileyici bir kitap. Savaşın yarattığı güçlü, tutkulu, gözü kara, yeniyi temsil eden Ülkü ile eskinin temsilcisi sadrazamın oğlu Selim’in aşkı. Ülkü, kurtuluş mücadelesindeki Türk kadınının nasıl küllerinden yeniden doğduğunu, fırsat verilse neler yapabileceğini gözler önüne sererken sadrazamın oğlu Selim ise Ülkü’nün tam aksine yüzlerce yıllık geleneğin yıkılmasına kızgın ve öfkelidir; ancak aşk yazarın da dediği gibi acı ve sevginin zıtlığında çalışan bir denklem gibidir.

Kitabın içinde Cumhuriyet’in ilk yıllarına yolculuk yaparken, hem o dönem insanlarını tanıyacak hem de birçok tarihi ve dini bilgiye şaşıracaksınız. Sümerler’den Vahabiler’e Mezopotamya’dan Hristiyanlığa birçok şey öğreneceksiniz ve kitabı bitirdiğinizde ” Gerçek tarih ne ? ” diye soracaksınız kendinize.

“… doğru daima doğrudur ta ki birileri onun yanlış olduğunu kanıtlayana kadar ve tarih doğru sanılan yanlışlarla doludur.” Yazar bu sözü gerçekten de kitapta bizlere sorgulatıyor.

Tarih, aşk, gerçeklik hepsi iç içe. Karakterler oldukça başarılı. İlmiye ve Orhan’ın aşkı da sizi etkileyecek eminim ki.

Bu haftalık benden bu kadar. Umarım kitabı seversiniz. Yazarın bir sözü ile bitiriyorum.

” Sevgisizlik resmen bir hastalıktı; henüz tıp dünyasında adı konmamış, insanlığı bozan, yıpratan, dünyayı cehenneme dönüştüren bir hastalıktı ve belki de bulaşıcıydı.”

Hepimize sevgi bulaşması dileklerimle…

Yazar: Mübeccel A.