Ana sayfa » MANŞET » İngiltere Afrika ülkelerine uçuşları durdurdu
MANŞET

İngiltere Afrika ülkelerine uçuşları durdurdu

İngiltere, Güney Afrika  görülen ve koronavirüsün B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni bir varyantı nedeniyle 6 Afrika ülkesini, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde “kırmızı listeye” aldı.

Güney Afrika’da koronavirüsün yeni bir varyantı tespit edildi. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) yeni bir varyantı araştırıyor. Daha fazla veri gerekiyor ancak şimdi önlem alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yarın öğleden itibaren 6 Afrika ülkesinin kırmızı listeye ekleneceğini ve uçuşların geçici olarak askıya alınacağını belirten Javid, İngiltere yolcularının da karantinaya alınması gerektiğini söyledi. Bakan Javid, daha sonra yaptığı açıklamada da bu ülkelerin, Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve olduğunu bildirdi.

Hatırlanacağı gibi, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana’da, COVID-19’un çok sayıda mutasyona uğramış, B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni bir varyantına rastlandığı belirtilmişti. Güney Afrika’dan Hong Kong’a seyahat eden 1 kişide de bu virüse rastlandığı bilgisi verilmişti. “Süper varyant” olarak nitelendirilen B.1.1.529 varyantının 32 mutasyona sahip olduğu ifade edilmişti.

Add Comment

Click here to post a comment