Ana sayfa » BURSA » Kampanyaya yoğun ilgi
BURSA

Kampanyaya yoğun ilgi

Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği (TAP) ile Orhangazi Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği 2020-2021 öğretim yılı içerisinde okullar arası atık pillerin toplanması kampanyasına okullar büyük bir ilgi gösterdi.

Toplamda 9 Okulun katıldığı kampanyada Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu 24,5 kg atık pil toplayarak birinci olurken, 15,6 kg ile Orhangazi Orhan bey İlkokulu ikinci ve 13,5 kg ile Gaziosmanpaşa Ortaokulu ’da üçüncü oldu. Kampanya süreci boyunca toplanan atık pillerin toplamı ise 100,9kg ulaştı. Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 24,5 kg atık pil toplayarak birinci olan Orhangazi İmam Hatip Ortaokulunda ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Atık pil toplama kampanyasında göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı hem tebrik etti hem de ödüllerini taktim etti.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, “ Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği ile ortaklaşa düzenlediğimiz atık pillerin toplanması kampanyasına katılan tüm okullarımızı ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Çok güzel bir projeye hep beraber imza attık. Atık pillerin toplanması kampanyasına bir pil bile getiren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Atık piller içerisinde bulunan ağır metallerin, yağmurlar aracılığı ile yeraltı sularına ve toprağa karışması durumunda, tarım arazilerine ve içme sularına ciddi anlamda zarar veriyor ve dolaylı olarak aldığımız gıdalardan ve içtiğimiz sulardan vücudumuzda kanser oluşumuna neden olabiliyor.

1 Pil ’den Bir Şey Olmaz Demeyelim

Belediye Başkanı Aydın, Atık pillerin içerisinde bulunan ağır metaller nedeniyle çevreye büyük bir ölçüde zararı oluyor. Toprağa atılması durumunda 3-4 m² alanı zehirliyor ve verimsiz bir hale getiriyor. Bu yüzden bir pilden bir şey olmaz demeyelim ve atık pillerimizi mutlaka atık pil kutularına atalım. Bu nedenle atık oluşumunun önüne geçmek için şarj edilebilir pilleri tercih edilmesi ve oluşan atık pillerin ise Belediyemize, Muhtarlar evine,
Camilerimize ve Okullarımızda bulunan atık pil kutularına atılması uygun olacaktır. Bu kampanya süreci içerisinde birinci olan Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu ziyaret ederek hem öğrencilerimizi tebrik ettik hem de onlara 3 Er adet voleybol, basketbol ve futbol toplarını hediye ederek hatıra fotoğrafı çekildik” dedi. Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği (TAP) ile Orhangazi Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği atık pil toplama kampanya 2021-2022 öğretim yılı için hazırlıklar başladığını duyurdu.

Add Comment

Click here to post a comment