Ana sayfa » Köşe Yazıları » KANAYAN YARAMIZ KARABAĞ
Köşe Yazıları

KANAYAN YARAMIZ KARABAĞ

 

Kür ve Aras ırmakları arasında bulunan Karabağ, Azerbaycan’ın en güzel yerlerinden biridir. Ilıman iklime sahip olan Karabağ’da hayat taş devrinden beri aralıksız devam eder.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bulunan Dağlık Karabağ sorunu 1988  yılında başlamıştır. Bu sorun Ermenistan’ın bitmek bilmeyen çirkin saldırılarıyla işgal ettiği bu toprakları terk etmemekle ısrarcı davranarak günümüze kadar devam etmiş, çatışmalar sonucunda bir çok insan ölmüş, binlerce Azerbaycan Türk’ü Ermenistan’ın işgali altında olan Karabağ’da mülteci durumuna düşmüş ve yurtlarını terk etmek zorunda kalmıştır. Hocalı katliamı, bedelini en ağır ödediğimiz katliamlardan sadece biridir.

Karabağ kanayan yaramızdır. İki Devlet, tek yürek diyoruz. Öz gardaşım orada sıkıntıda iken ben nasıl rahat yatağımda uyuyayım. Öz gardaşım katliama uğrarken ben burada nasıl rahat yaşayayım. Hocalı katliamını unutup yüreğimi nasıl soğutayım. İnsan vicdanına sığmayan katliamları gerçekleştiren Ermenistan, derdiniz ne idi ? Yemek yediği kaba hayvan bile pislemez iken, “Millet-i Sadıka” olarak anılan bir ırk iken şimdi sizin soyunuza sövmemek insanı  gerçekten zorluyor. Nasıl bir Milletsiniz ki başkasının olanı hile hurdayla bile değil vahşice yollara başvurarak almaya çalıştınız.  KARABAĞ BİZİMDİR, BİZİM KALACAK.  Karabağ, Sizin gibi 3 -5 soysuza bırakılacak bir yer değildir. Merhum Ozan Arif’in de dediği gibi; “YAYDAN ÇIKTI  OK ARTIK,  YA KARABAĞ YA ÖLÜM BAŞKA YOLU YOK ARTIK !”

Rusya‘nın Kiril alfabesi politikası Türk  Cumhuriyeti’ni parçalamaktı. Zekice… Dil birliğini bozmak, anlaşılır olmayı zorlaştırmak. Oysa ki Türkçe’nin birçok lehçesi vardır. Azerice değil Kırgızca değil, doğru olan; Azerbaycan Türkçesi, Kırgız Türkçesi’dir.  Bu oyuna gelmeyelim. Karabağ için, Doğu Türkistan için, İran Türk’leri için, Suriye Irak Türkmenleri için, Libya’daki Türkler için ve daha nice özünden vatanından toprağından koparılan Türk Milleti için, bir gün Dünya’daki Türkler birleşecek ve Altaylardan Tuna’ya her yer TURAN olacaktır. TURAN ELLER VAROLSUN…

 

 

TURAN SANCAĞI BURSA İL TEŞKİLAT BAŞKANI