Ana sayfa » Köşe Yazıları » “MÜKEMMEL DEĞİL İYİ İNSAN YETİŞTİRMEYİ HEDEFLEYİN.”
Köşe Yazıları

“MÜKEMMEL DEĞİL İYİ İNSAN YETİŞTİRMEYİ HEDEFLEYİN.”

Ünlü yazar Doğan CÜCELOĞLU dün ani bir şekilde aramızdan ayrıldı. Hepimizin ilk gençlik yıllarına sevgi ile dokunan, anne babalara güzel çocuklar yetiştirmeyi öğreten usta yazar hepimizin hafızalarına kendi çocukluk anılarını anlattığı “Annen yok kimsen yok” videosu ile yerleşti.  9 Şubat 1938 yılında Mersin Silifke’ de doğan Psikolog ve İletişim Uzmanı olan Doğan CÜCELOĞLU’nun 40’tan fazla bilimsel makalesi bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji alanında doktora yaptı. Türk insanının düşünce duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazdı. Özellikle İçimizdeki Çocuk, Yetişkin Çocuklar, Başarıya Götüren Aile adlı kitaplarıyla doğru bireyler yetiştirmeyi Türk insanına anlatmaya çalıştı. “ Bir insanın anavatanı çocukluğudur.” sözüyle hafızalara kazınan yazar; bir annenin, bir babanın en önemli görevi çocuklarının çocukluğunu doya doya yaşamasına olanaklar yaratmaktır diyerek doğru ebeveyn olmayı bizlere anlatmaya çalıştı.

Ünlü psikolog bir toplumun sağlıklı gelişmesi için sağlıklı bireylere ihtiyacı olduğunu ve her bireyin ruhsal yapısının çocuklukta oluştuğunu neredeyse her kitabında belirtiyordu. Kendine güvenen, doğayla, insanla, hayatla barışık bireyler yetiştirmek her anne babanın görevi değil midir zaten ?

Ünlü yazarın arkasından söylenecek çok şey var. Bizlere düşen onun kitaplarını okuyarak geleceğe umutla bakan iyi bireyler yetiştirmek. Anne babalara, öğretmenlere, gençlere yol gösteren yazarın sözlerini her daim hatırlamak ve geleceğe yeni fidanlar ekerken onların ruhunu doyurmayı unutmamak.  Yazarın sözleriyle veda etmek en doğrusu “ Mükemmel değil, iyi insan yetiştirmeyi hedefleyin.”

Saygı ve rahmetle…