Ana sayfa » Köşe Yazıları » Pandemi ve Ramazan
Köşe Yazıları Manşet

Pandemi ve Ramazan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla Türkiye’de 14 Nisan’da kısmi kapanma başladı.

Artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri sıkılaştırma kararı alındığı belirtildi.

Açıklanan tedbirlere göre ; hafta içi sokağa çıkma yasağı akşam 19:00 ve sabah 05:00 olarak güncellendi. Sokağa çıkma saatlerinde (zorunlu haller hariç) şehirler arası seyahat yasaklandı.

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi,  benzeri mekanların faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verilmesi kararlaştırıldı.

Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecek.

Sekizinci ve On ikinci sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitim ile faaliyetlerini sürdürecek.

Hepimiz İçin Buruk Bir Ramazan Olacak

Pandeminin olumsuz etkilediği ruh halimiz, sevdiklerimizden uzak bir ramazan geçirmemizle içimizde derinden hissettiğimiz bir burukluğa sebep oldu.
Peki insanlar artan vakalarla alınan tedbirlerin ne kadar işe yaradığını düşünüyor ?

Çoğumuzun gün geçtikçe uymakta zorlandığı tedbirler, ramazanda bizim için daha zorlayıcı olacak.
Alınan kararlar kapsamında uygulanan tedbirler hastalığa karşı ne kadar önemli ve önleyici olsa da yasaklardan sıkılan toplum için daha caydırıcı cezaların gündeme gelebileceğini öngörüyorum.

Pandeminin hayatımıza her yönden köklü bir değişime sürüklediği su götürmez bir gerçek, aşılamanın da yetersiz olması ve herkese ulaşamaması bizleri sosyal yaşantımızdan iyice soyutladı. Bununla birlikte bundan en çok olumsuz etkilenen alan bence eğitim. Eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamayan birçok öğrencinin yanında yine bir çok üniversiteli genç örgün eğitimin getirdiği ayrıcalıklardan yeteri kadar faydalanamadan mezun olacak.

Bu durum hem öğrencilerin yeterli donanıma sahip olmadan kendilerini yetersiz hissetmelerine hem de ilerleyen dönemlerde çalışma hayatında ve sahada zorluk yaşamalarına sebep olabilir. Akademik hayatlarının temelinde oluşan bu sorunlar ne yazık ki bir nesli kayıp kılabilir.

Hepimiz için zor geçen bu dönemde tedbirlere dikkat etmeli ve toplum bilinci kazanarak pandemiyi en hafif şekilde atlatabilmeyi hedeflemeliyiz.

Sağlıcakla Kalın