Ana sayfa » Köşe Yazıları » PLANLI ESKİME VE İLİŞKİLER
Köşe Yazıları Manşet

PLANLI ESKİME VE İLİŞKİLER

Planlı eskime veya planlı eskitme, dilimizde endüstriyel tasarımda bir ürünün belli bir süre sonra eskiyerek veya işlevsiz hale gelerek, sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olmasını tasarlamak ya da planlamak olarak tanımlanır. Planlı eskitme stratejisi kıyafet, elektronik eşya, mobilya gibi birçok ürün için kullanılmaktadır.

Tüketiciye biraz daha yeni ve biraz daha iyi bir şeye, gerektiğinden daha erken sahip olma arzusunu aşılamak suretiyle tüketicide talep uyandırır. Böylece ürün veya hizmete olan talep sürekli hale gelir.

Planlı eskimenin Vikipedi’deki açıklaması böyle fakat bu strateji endüstri alanı dışında hayatımızın farklı alanlarına da kök salmış durumda biz fark etmeden derinlerimizde yaşıyor.

İlişkilerimizde, davranışlarımızda hatta konuşmalarımızda. Özellikle içinde bulunduğumuz teknoloji çağını da hesaba katarsak “planlı eskimeye uğramış” güçlü temellere dayanmayan birçok ilişkiyi gözlemliyor veya bu ilişkilere dahil oluyoruz. İlişkilerimizde başlangıçların, sonların olması, ilişkilerin doğası gereği yaşanılan bir olay elbette. Fakat 21. yüzyılda özellikle sosyal medya kullanımının büyük artış göstermesiyle beraber internetteki gereksiz bilgi akışı ve sağlıklı temellere dayanmayan ilişkiler çoğaldı. Biz tüketiciler olarak sürekli daha iyi ve yeni, hayatımıza daha çabuk heyecan katmasını amaçladığımız diyalogların arayışındayız.Bununla beraber sürekli bir devinim içinde ilerleyen bu düzen biraz yorucu olup, insanın kendisini ve çevresindeki durumunu fazla sorgulayarak hayatından hoşnutsuz olma durumuna sürüklüyor.

Sağlıcakla kalın.