Ana sayfa » ÖNERİLER » RUHİ MÜCERRET-MURAT MENTEŞ
Manşet ÖNERİLER

RUHİ MÜCERRET-MURAT MENTEŞ

 

  • ” Aşk gençlerin oynadığı fakat ihtiyarların bildiği bir oyundur.”
  • “Bir insan acıdan delirdiğinde, diğerleri onun acısını değil, deliliğini görürler.”
  • “Arzulamak, elde etmekten; hasret, kavuşmaktan; hatırlamak, unutmaktan bin kat şiddetliydi.”
  • “Zayıflamanın sırrı karnı içeri çekmektir. Zenginliğin sırrı, son 100’lüğü bahşiş olarak vermektir. Gençliğin sırrı ise yaşın hakkında yalan söylemektir. 🙂 “
  • ” ” Çay alır mıydınız ?” Bu cümleye dikkat edin sevgili okur. Bir düşüncenizi söylediğiniz anda çay teklif eden kimse, size katılmıyor demektir.”

 

Herkese merhabalar, yukarıdaki alıntılar dikkatinizi çektiyse senin için doğru kitabı bulduk demektir sevgili okur.

Bugünkü kitabımız yaşadığımız şu can sıkıcı günlerde bize nefes aldıracak, yüzümüzü güldürecek, maceradan maceraya koşturup şu üzerimizdeki pandemik felaketi unutturacak cinsten. Yazar kitabında ne diyor ? ” İşler kötüye giderken iç karartıcı şeyler okumanın pek faydası dokunmaz.”

Yazar Murat MENTEŞ bence Türk Edebiyatı’nın son dönem dehalarından biri, keskin zekası, dile hakimiyeti ve okuyucuyla kurduğu samimiyet oldukça iyi.
Yazarımız 1974 İstanbul doğumlu. Köşe yazarlığı, program sunuculuğu yapmış. Eğer yazarı merak ettiyseniz takip edebileceğiniz adresleri yazının sonuna ekliyorum.

GÜLMEYE HAZIR MISINIZ ?

RUHİ MÜCERRET

Gelelim kitabın konusuna; kitabımızın baş kahramanı Ruhi Mücerret 100 yaşında. Kurtuluş Savaşı gazisi, evinde ölmeyi bekleyen ( ama bir türlü ölemeyen) şehirlerin kurtuluş günlerinde konuşma yapmaya çağrılan biridir. Artık göçme vaktim geldi gidiyorum bu dünyadan dediği zamanlarda en yakın arkadaşı son nefesini verirken bir vasiyette bulunur ve Ruhi Mücerret’in tüm yaşamı bu vasiyetle değişir. Vasiyet ise oldukça gariptir ” Masum Cici’yi öldür !”

CİVAN KAZANOVA

Bu ilginç karakterimiz Ruhi Mücerret’in Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda yaptığı konuşmadan etkilenir ve onun ölümsüzlüğü bulduğunu düşünerek kafaya Ruhi Mücerret ile dost olmayı koyar. Ruhi Mücerret ise bu teklifi dostunun son arzusunu yerine getirebilecek birini bulma ümidi ile kabul eder ve bizim iki kafadarın cinayete uzanan macerası böyle başlar.

KİTABIN DİĞER İLGİNÇ KARAKTERLERİ

Maceranın gerisini okumayı size bırakıyorum çünkü okurken çok eğleneceksiniz ve şaşıracaksınız önden ipucu vermek istemem.
Ancak kitabın ilginç isimli karakterlerine de değinmeden geçmek olmaz.
Avni VAV, Fujer FUJİ, Timur TÜMÖR, Serpil SİLAHLIPERİ ve daha niceleri 🙂

Murat MENTEŞ Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varım kitabından sonra bu romanda yine muhteşem bir kurgu yaratmış, bir solukta bitireceğinize inandığım bu kitaptan sonra yine yazarın Antika Titanik, Derde Deva Randevu romanlarını da okumanızı tavsiye ediyorum.

Sıra dışı ve enerji dolu romanları için yazar : ” Romanı, saatte 300km gidebilen bir spor araba gibi tasarlıyorum. Dileyen okur yavaş yol alabilir; fakat hızlı okunmaya elverişli bir anlatımı benimsiyorum diyor.”

Yazarı takip edebileceğiniz adresler: afilifilintalar.com İnstagram : murat_menteş_   Twitter :   @MentesMurat       ayrıca yazar @otdergi’de de her ay yazıyor bilginize.

Haftaya yeni bir kitapla buluşmak üzere…

Yazar: Mübeccel A.