Ana sayfa » BİLİM TEKNOLOJİ » Sürücüsüz otomobile polis ceza kesemedi
BİLİM TEKNOLOJİ DÜNYA MANŞET

Sürücüsüz otomobile polis ceza kesemedi

ABD’de sürücüsü olmayan otomobile ceza yazmak isteyen polis arabada kimseyi bulamadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) San Francisco kentinde polisin, The Cruise şirketi tarafından işletilen otonom bir aracı yakalamaya çalıştığını gösteren video, gelecekte sıkça karşılaşabileceğimiz bir duruma işaret ediyor.

euronews’in aktardığı habere göre, Nisan ayı başında yayımlanan videoda polis memurları, kırmızı ışıkta bekleyen ancak farları yanmayan bir araca yaklaştıklarında otomobilin içinde konuşacak kimseyi bulamadı. Kısa süre sonra uzaklaşan otonom araba, ileride dörtlüleri yakarak sağa yanaştı. Takip eden polisler, duran aracı dışarıdan incelemeye başladı. Aracın kapısını açamayan polis memurları bir yerleri arayarak bilgilendirmede bulundu.

Sosyal medyada videoyu paylaşan bir kullanıcı “geleceğe hoş geldiniz” yorumunu yaptı.

Videoda, olayı izleyen etraftan birisi ‘içinde kimse yok, çılgınlık’ yorumunda bulundu.

Aracı işleten Cruise şirketi ise yaptığı açıklamada, sürücüsüz otomobilin ışıklardan hemen sonra polisin endişelerini gidermek için güvenli bir yere çekerek görevini beklendiği gibi yerine getirdiğini belirtti. Açıklamaya göre, araç durduktan sonra polis şirketle irtibata geçti ve herhangi bir ceza kesilmedi.

Hatırlanacağı gibi geçen yıl yine ABD’de Waymo’ya ait bir sürücüsüz araç bir kavşakta sıkışmış, şirketin gönderdiği yardım ekipleri araca yaklaştığında, otomobil aniden kalkışa geçerek trafiği kitlemişti.

Add Comment

Click here to post a comment