Ana sayfa » Manşet » Vira Firavun
Köşe Yazıları Manşet

Vira Firavun

Firavun: Antik Mısır’da hükümdarlara verilen isim. “Büyük Ev, Saray” anlamını taşıyan kelime daha sonraları hükümdardan bahsetmek için kullanıldı. Firavunlar aynı zamanda tanrı Horus’un yeryüzündeki simgesi ve beşinci hanedandan sonra da güneş tanrısı Ra’nın oğlu olarak da kabul ediliyordu.

————————————————————————————————————————————-

Kuran-ı Kerim’de firavun kelimesi sadece Hz. Musa dönemindeki Mısır kralını ifade etmekte olup Yusuf devrindeki kral için “rab” ve “melik” kelimeleri kullanılmaktadır. Kuran’da birçok yerde geçen Firavun Hz. Musa’nın karşısında yer alan, büyüklük taslayan, böbürlenen, ilâhlık iddiasında bulunacak kadar kendini beğenen, Musa’nın tanrısına ulaşmak için kuleler yaptıracak kadar taşkınlık gösteren, halkını küçümseyip zayıfları ezen, gerçeklere sırt çeviren bir kral olarak tasvir edilmektedir.

Firavunun imanlı mı? Yoksa imansız mı? Gittiği hakkında da birçok hadis bulunmaktadır. Ordusuyla birlikte boğulan Firavun, boğulmak üzereyken iman etmiş fakat imanı kabul edilmemiş şeklinde yorumlanıyor.

Ayrıca Firavun olmak için bir de soylu anne gerekiyordu.
Erkekler saf bir soydun gelmiyorsa, soylu bir kadınla evlenerek tahta çıkabiliyorlardı.

Soylu annenin bugünkü gibi yurtlar, dershaneler, bankalar açmasına da gerek yoktu, hatta devletin içine sızması söz konusu bile değildi. soylu olması yetiyordu.

————————————————————————————————————————————–

Soylu bir anne bulduk ve tahta çıktık, başladık alay etmeye…

Kandırdık kandırıldık, caydık, özür diledik, sıkıyorsa yapın dedik. Sözümüzde durmadık.

Şimdi gelelim insanoğlunun en tehlikeli hislerinden biri olan kıskançlık mevzusuna…

Bakan kıskandık, muhalefet kıskandık, danışman kıskandık, ülke kıskandık, saygıyı kıskandık ve durum öylesine büyüdü ki bir kurdele kesme yarışmasına kadar düştü. Karakterler ise bir fil ve solucandan oluşuyordu. Fil, solucanın yediği karıncayı kıskanıp solucanın kafasına vurdu.

Solucan ise utangaç bakışlarla sadece baktı…

Fil’in gururu öylesine okşanmalıydı ki bir İlah olduğu tekrar edilmeli ve o saygıyla yaklaşılmalıydı.
Nitekim Musa’nın tanrısına ulaşmak için kuleler yapıldı.
Halkını küçümseyip zayıfları ezen Firavun, bir kral olarak tasvir edilmektedir…