Ana sayfa » Bilim Teknoloji » WhatsApp’tan geri adım! Rekabet Kurumu resmen duyurdu
Bilim Teknoloji Manşet

WhatsApp’tan geri adım! Rekabet Kurumu resmen duyurdu

Whatsapp’ın veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi tepki toplamıştı. 11 Ocak 2021 tarihinde Rekabet Kurumu, güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı almıştı. Bunun ardından WhatsApp, güncelleme kararını küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelemişti.

Konu ile ilgili Rekabet Kurulu’ndan açıklama geldi. Açıklamaya göre WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği konusunda bildirim yapıldığı belirtildi.

REKABET KURULU’NDAN WHATSAPP AÇIKLAMASI

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir.”